Skelett i centrum på studiebesök

Skelettet Benjamin fick stor uppmärksamhet när PCF Skaraborg besökte Elos i Timmersdala onsdagen den 3 juni. 36 personer kom för att lyssna på en intressant företagspresentation med efterföljande rundvandring i produktionen.

elos.jpg

Elos har funnits i Timmersdala sedan 1950 och det är ett företag som etablerat sig runt om världen med produktion i fem länder utöver Sverige. Marknaden är också global. Titan och rostfritt stål utgör grundmaterialet i produkterna.

– Titan är väldigt bra för att växa fast i kroppen, förklarade vd Emeli Söderberg. Det var där Benjamin gjorde entré. Emeli Söderberg visade hur företagets storsäljare placerades i kroppen, till exempel lårbenshalsplattor, fot-och handinplantat och dito för hörsel. Och det görs 300 000 tandinplantat varje år.

– Hockeyspelare är en stor marknad för oss, fortsätter Emeli. Det räcker med titta på hockey-VM så förstår alla.

Det görs också verktyg till produkterna.

Efteråt var det fika på Gulf, en nostalgimack som fick besökarna att minnas att mycket var bättre och roligare förr.

https://elosmedtech.com

Fler nyheter


Alla nyheter