Ingen kan påstå att entreprenören Bert Karlsson är blyg… När han besökte Prostatacancerföreningens monter på Framnäs ciry i Lidköping på torsdagen talade han klarspråk och folk lyssnade.
Många ville prata med Bert Karlsson och Bert hade tid för alla.
- Det är klart att du ska ta PSA-prov, det är ingen tvekan, gör det direkt, vårdcentralen kan inte neka dig, påpekade Bert och fortsatte:
- Hade Sven-Erik Magnusson tagit mitt råd att testa sig kunde han ha levt i dag, men han trodde på en läkare som gav honom piller. Sorgligt, menade Bert Karlsson.
Så gick han på mellan alla telefonsamtal. För Bert Karlsson är eftersökt. Han visade ett SMS från Simona Mohamsson (L) som tackade för hans stöd under valrörelsen. Och vi i föreningen tackar Bert för hans medverkan.

Se även filmklipp på https://www.facebook.com/reel/1059906806925725