Lyssna på Sten-Göran Fock som intervjuas av P4 Skaraborg. Klicka på "play-pilen" ovan eller gå direkt till P4:s sida genom att klicka här!
Jordbrukets mekanisering tog fart under 1950-talet och en som kan visa hur det såg ut på den tiden är Lennart Johnsson på Hulegården i Skalunda en mil från Lidköping.
Det blev en eftermiddag späckad med intressant information när 35 personer från Prostatacancerföreningen Skaraborg besökte Varnhems klosterkyrka den 11 september.
Gabriels mötesplats och cancerrehabilitering har slagit upp sina dörrar vid sjukhuset i Lidköping där den gamla matsalen har fått nytt liv. Invigningen var välbesökt och det hördes många positiva röster om det som står på programmet framöver.