Ett knappt 20-tal medlemmar från Arosgubben samlades vid Sam Lidmanstatyn på Djäkneberget efter lunch torsdag 23 oktober. Morgonens regn hade gjort ett uppehåll och även om inte solen lyckades bryta sig igenom molnen så vi hade verkligen tur med vädret.
Under en dryg timme tog guiden Lennart Klaar med oss på en promenad genom delar av denna vackra park. Han berättade inledningsvis med inlevelse om Sam Lidman, gav oss lite information om hans släkt, öden och äventyr för att sedan övergå mer till att beskriva den mängd stenar med inskriptioner på olika språk som finns runt om på berget.
Utanför restaurangen avslutade Lennart den intressanta turen med att återkomma till Sam Lidman vid den sten som bär inskriptionen "Sam Lidman Djäknebergets omskapare".
Vi avslutade sedan eftermiddagens utflykt med att Arosgubben bjöd på kaffe och smörgås uppe på dansbanan. Mats Lindberg överlämnade även en liten symbolisk gåva till Lennart Klaar som tack för guidningen.
Tack för en trevlig eftermiddag!
----
Gåva och inbjudan
Efter genomgången överlämnades en insamlad gåva till Arosgubben för vidarebefordran till Prostatacancerfonden. En härlig och viktig tjuvstart på den årliga Mustaschkampen där medel till forskning gör att behandlingen kan bli ännu bättre i framtiden.
Logen Henry Hurly i Druidorden, Köping, bjöd också in Arosgubben till att hålla ett föredrag om föreningen, Mustaschkampen och sjukdomen.