Medlemseminariet om inkontinenskirurgi gav god information till deltagarna om vilka hjälpmedel som finns att tillgå.
Den 19 mars arrangerade PCF Öst en föreläsning med Andreas Schneider, överläkare inom urologi på Vrinnevisjukhuset. Inkontinenskirurgi riktas mot män som har svåra urinläckage. Ett sådant urinläckage kan vara mycket socialt begränsande för en man och att då operera in en ventil kan ge stora positiva förändringar i livet för mannen.
Heltäckande
Föreläsningen gav en mycket vältäckande bild av ämnet och det gavs även möjlighet att ställa frågor, något som flera i auditoriet tog chansen till att göra. Ungefär 25 medlemmar deltog på seminariet och det hördes många positiva röster som var nöjda med den information som de fått.
I slutet av föreläsningen berättade Siewert Baptist om sina erfarenheter av en inopererad ventil, hur den kändes och hur enkelt han kunde använda den. Siewert berättade också om den stora skillnaden i livskvalitet som han fått genom operationen.
Mer erfarenhet
Siewert, som är medlem i föreningen och leder föreningens grupp av stödpersoner, är tillgänglig som kunnig inom inkontinenskirurgi för frågor och råd. Ta kontakt med Siewert om du har frågor eller behöver råd.
Följ länken för kontaktuppgifter till Siewert. Kontakta Siewert Babtist om du har frågor om inkontinenskirurgi | PCF Öst