PCF Öst bjuder in till medlemsmöte om inkontinens. Ett problem som många är berörda av.
Fontänen, Linköping
Inkontinens - ett trängande behov
Martin Alwin, Verksamhetschef på urologen Östergötland och Suzanne Bou Aram, utreder prostatacancer och opererar inkontinensproteser, kommer hålla ett föredrag för medlemmar i PCF Öst om bakgrunden till inkontinensproblem och hur en operationen går till. Martin är en av dem som opererar in AMS 800, det som i dagligt tal kallas för "Scotts protes" och som är en stor hjälp för de som har problem med inkontinens.
Praktiskt
Föreläsningen kommer hålla på i ca en timme med en paus om ca 30 minuter mitt i. I pausen kommer föreningen att bjuda på fika. Det kommer också finnas tid för att ställa frågor.
Föreläsningen är kostnadsfri för medlemmar i PCF Öst.
Anmälan
Är du intresserad? Om du vill komma med på föreläsningen så önskar vi att du anmäler dig till föreningen gnom att skicka ett mail till adressen info@pcfost.se och skriva i i ämnesraden "Anmälan till föredrag" och i mailet ditt namn och om du skulle vara allergisk mot något. Maila din anmälan senast den 20 september.
Anhöriga till medlemmar är även de välkomna.